Sveika mityba      

Žvalumui ir energijai

Skaityti komentarus (1)
Rekomenduok draugui
Spausdinti

Atrodo viską žinojome apie vienų ar kitų produktų naudą. Vokiečių mokslininkai nusprendė dar kartą patikslinti jų vertingumą. Šiuo tikslu, žurnalas „Focus“ išspausdino dešimties produktų, turinčių ypatingą reikšmę mūsų organizmo žvalumui ir energijai, sąrašą.

Obuoliai

Vokiečių patarlė sako: „Vienas obuolys per dieną – gydytojai be darbo“. Suvalgantys kasdien po obuolį, turi mažiau šansų susirgti Alzhaimerio liga. Obuoliuose esančios medžiagos, tarp jų ir kvercetinas, gali stabdyti vėžinių ląstelių vystymąsi. Be to, kvercetinas pasižymi priešuždegiminiu poveikiu ir sumažina laisvųjų radikalų kenksmingą poveikį. Normaliam skrandžio darbui obuoliai taip pat yra nepakeičiami: juose esančios rūgštys užkerta kelią puvimo bakterijų vystymuisi, o pektinas išveda iš organizmo kenksmingas medžiagas.

Žuvis

Kas rūpinasi savo širdimi, turėtų valgyti daugiau žuvies, o ne mėsos. Trys „žuvies“ pietūs per savaitę arba 30 g žuvies per dieną 50% mažina infarkto riziką dėl joje esančių riebiųjų Omega-3 rūgščių, palankiai veikiančių ląstelių membranas. Ir iš tikrųjų, statistika byloja, kad japonai ir eskimai, reguliariai vartojantys žuvį, truputį rečiau serga širdies – kraujagyslių ligomis, nei tautos, kurių racione yra mažai žuvies produktų. Žuvis naudinga ir smegenims, ir nervų ląstelėms, nes veikia jų regeneracijos procesus.

Česnakai

Česnako kvapas, liaudies tikėjimus, baido vampyrus. Prie vampyrų mokslininkai priskiria bakterijas ir virusus, kurie taip pat nekenčia česnakų aromato. Tą sąlygoja česnake esantys eteriniai aliejai ir fitoncidai. Česnakas nepamainomas gydant peršalimo ligas. Be to, jo vartojimas sumažina skrandžio ir žarnyno vėžio riziką bei pagerina virškinimą. Viena svarbiausių česnako savybių – jis saugo nuo kraujagyslių ligų rizikos.

Braškės

Pasirodo, organizmo aprūpinimui vitaminu C nebūtina versti save valgyti rūgščias citrinas. Braškėse yra daugiau šio vitamino, o skonio savybės – nesulyginamos. Nors braškėse dar daug geležies, padidinančios organizmo imunitetą. Kai kurios uogoje esančios dažančios medžiagos, eteriniai aliejai, o taip pat rūgštys gali sulaikyti ypatingų enzimų, skatinančių vėžio vystymąsi, susidarymą. Be to, braškėse yra daug cinko, kuris pakankamai palankiai veikia seksualumą.

Morkos

Šioje daržovėje esantis beta karotenas neutralizuoja laisvuosius radikalus, pažeidžiančius genų struktūrą ir provokuojančius vėžį. Be to, jis palankiai veikia odos ir regėjimo būklę. Tačiau būtina atsiminti, kad beta karotenas geriau ištirpsta riebaluose, todėl į morkų salotas būtina įdėti aliejų arba grietinę.

Ankštiniai pipirai

Aštrieji čili pipirai pagerina medžiagų apykaitą, skatina lieknėjimą. Kapsacinas, sąlygojantis aštrų pipirų skonį, skatina skrandžio sulčių gamybą ir užkerta kelią kenksmingų bakterijų dauginimuisi skrandyje bei žarnyne.

Saldieji pipirai (paprika) taip pat yra naudingi. Be to, juose yra daug vitamino C, o raudonojoje paprikoje esanti dažančioji medžiaga liuteolinas, kuris net mažomis dozėmis sulaiko vėžio vystymąsi, saugo nuo širdies – kraujagyslių ligų bei su amžiumi susijusių problemų.

Soja

Sojoje yra daug lecitino ir B grupės vitaminų, kurie sustiprina mąstymo gebėjimus ir stiprina nervų sistemą. Soja taip pat pagarsėjusi ir kaip nepakeičiamas baltymų šaltinis, galintis pakeisti gyvulinės kilmės baltymus. Ypač vertingi sojų daigai.

Bananai

Tai sočiausias ir daug angliavandenių turintys vaisius. Bananuose yra įvairių balastinių medžiagų, užkertančių kelią greitam cukraus patekimui į kraują. O viename banane esantis magnio kiekis sudaro vieną šeštą paros organizmo poreikio dalį. Magnis reikalingas raumenų audinio formavimuisi, jis taip pat stiprina kaulus, nervų ląsteles, kas ypač aktualu streso metu. Be magnio, bananuose daug kalio ir vitamino B6, kurie taip pat labai stiprina nervų sistemą.

Žalioji arbata

Jos stebuklingas savybes sąlygoja katechinas – bioaktyvi medžiaga, užkertanti kelią aterosklerozei ir sauganti nuo prostatos vėžio. Žalioji arbata labai tinka riebalų deginimui, tik būtina kasdien išgerti ne mažiau kaip keturis puodelius.

Pieno produktai

Šiame viename pagrindinių maisto produktų yra vertingų baltymų, lengvai virškinamų riebalų ir naudingas cukrus – laktozė. Piene taip pat daug kalcio. Mokslininkai nustatė, kad kalcio atsargos, susikaupusios vaikystėje, padeda senatvėje išvengti osteoporozės. Kalcis taip pat būtinas ir nervų sistemos funkcionavimui, teisingam organizmo raumenų sistemos darbui. Gydytojų įsitikinimu, kasdien išgeriama stiklinė pieno žymiai sumažina skrandžio vėžio riziką. Visų be išimties pieno produktų, ypač jogurto, kuriame yra laktozė, vertė labai didelė. Jogurto bakterijos stabilizuoja ir normalizuoja maisto virškinimą ir leidžia išvengti piktybinių navikų susidarymo storojoje žarnoje.

 

Šaltinis: Kasdien atnaujinamas portalas moterims www.eli.lt

Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​​​​​​​​​​​​​​
   
  Straipsnio komentarai (1)
daugiau
2006-11-26 18:36
grazuolyte
taip taip be morku bei zuvies-be ateities...
VardasEl. paštas
Komentaras
Saugos kodas:
  Susije straipsniai  

Gardžiausi vegetariški patiekalai iš viso pasaulio (921)

Sveiki ir gardūs pusryčiai mažiesiems (744)

Saldumynai, kurių negalėtumei atsisakyti (812)

Kaip moterys lieknėja? (1013)

Vištiena ant grotelių! Kitoks skonis, novatoriškas ruošimas, originalus pateikimas (986)

Pasirinkite tinkamą arbatą lieknėjimui (856)